Форум проходив онлайн, а головними темами стали: відновлення економік країн-учасниць форуму, які постраждали від пандемії Covid-19, розвиток експортного і інвестиційного потенціалу України, виклики «зеленого» курсу для Європи і України, торгівля як головний двигун економічної співпраці, стан українсько-литовського співробітництва в сфері транспорту, транзитні можливості двох країн.
На форумі виступили Президенти України та Литви. Президент України В. Зеленський підкреслив позитивні наслідки продуктивних контактів між діловими радами двох країн, Українським союзом промисловців і підприємців та Конфедерацією промисловців Литви, торгово-промисловими палатами Вільнюса і Києва. Він закликав представників держави і бізнесу почуватися як одна команда задля розбудови міцної економіки. Хоча пандемія завдала удару здоров’ю бізнесу, на думку Президента, є підстави розраховувати на певне економічне зростання в 2021 р. З 2019 р., року створення Литовсько-української та Українсько-литовської ділових рад, економічні стосунки між нашими державами значно розширилися, експорт зріс майже на чверть. На цьому наголосив Президент Республіки Литва Гітанас Науседа. Він підкреслив значний потенціал подальшого співробітництва і розповів в тому числі про посткарантинні заходи, які плануються в республіці.
Президент України Володимир Зеленський та Президент Литовської Республіки Гітанас Наусєда підписали Спільну декларацію щодо європейської перспективи України. Документ визначає, що, відповідно до статті 49 Договору про Європейський Союз, Україна, як і будь-яка європейська держава, яка поважає цінності, закріплені у статті 2 цього Договору, і зобов’язується їм слідувати, може подати заявку на членство у Євросоюзі у разі дотримання всіх умов і зобов’язань. При цьому Литовська Республіка підтримає Україну, коли наша держава вирішить подати заявку на членство в ЄС.
Також спікерами були: президент УСПП Анатолій Кінах, президент Конфедерації промисловців Литви, голова правління «BOD Group» Відмантас Янулевічюс, торговий представник України Тарас Качка, міністр економіки та інновацій Литви Аушріне Армонайте, голова Литовсько-української ділової ради Айварас Каралюс, міністр транспорту і зв’язку Литви Марюс Скуодіс, в.о. голови Держенергоефективності України Константин Гура, гендиректор Клайпедського порту Алгіс Латакас та ін.
Президент УСПП Анатолій Кінах наголосив, що Литва лідирує серед країн Європи по темпам розвитку двостороннього товарообігу з Україною. За 2020 рік цей показник склав $1,33 млрд. Вітчизняний експорт в Литву зріс на 4,5%. В 2020 р. в Україні працювала 61 компанія з литовським капіталом, інвестиції Литви склали 706 млн. євро, що більше на 18%, ніж за попередній рік. Така ефективність виникли не сама по собі – вона є результатом системної співпраці, взаєморозуміння представників підприємництва, діалогу владою і бізнесом. З показників зовнішньої торгово-економічної співпраці Україна має з Литвою самі високі результати. Але нам ще є куди зростати. Серед сфер спільних інтересів – енергозбереження, «зелена» енергетика, біотехнології, захист навколишнього середовища, широка модернізація виробництв, розширення інвестицій, транспортна інфраструктура, логістика, мінімізація наслідків пандемії для трудових колективів та населення тощо. Довіра та конкретні проекти з цих напрямів дозволять нам зміцнити наші стосунки. З литовськими партнерами УСПП реалізує низку проектів: створення водоочисних систем, відновлення інфраструктури у малих містах, розвитку малого та середнього бізнесу, енергоефективності тощо. З литовськими партнерами підписано декілька десятків партнерських угод між компаніями, а в Україну вже зайшли литовські інвестори із конкретними проектами у сфері будівництва, водоочищення, енергозбереження тощо.
Президент Конфедерації промисловців Литви Відмантас Янулявічус зробив акцент на факторі дружнього партнерства бізнесменів двох країн, поінформував про сучасні перспективні економічні проекти у сфері зеленої енергетики, транспорту, висловив надію на зняття бюрократичних бар’єрів, що дозволить збільшити потік інвестицій.
В рамках форуму УСПП та Конфедерація промисловців Литви підписали угоди про впровадження зелених технологій в АПК, а також про співробітництво у сфері транспорту. Окремо виділена угода в сфері боротьби з Covid-19. Йдеться про імплементацію новітніх наукових розробок для протидії поширенню вірусу.
ДУ «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України» на форумі представляла Інна Заблодська – д.е.н., професор, Заслужений економіст України.