У Києві відбувся круглий стіл «Господарський кодекс України: pro et contra. Обговорення законопроєкту р.н. 6013 (друге читання)», який зібрав для експертного обговорення представників бізнесу, суддів та науковців. Модерував захід шеф-редактор газети «Юридична практика» Рустам Колесник.
Відкриваючи роботу круглого столу, Рустам Колесник зазначив, що сьогодні дискусія з приводу положень законопроєкту № 6013, який серед іншого передбачає скасування Господарського кодексу України, є важливою як для представників українського бізнесу, так і для суспільства в цілому. Він зауважив, що метою заходу є донесення до законодавця позицій різних представників суспільства.
За словами президента Українського союзу промисловців і підприємців, голови Об’єднання організацій роботодавців України, співголови Національної тристоронньої соціально-економічної ради Анатолія Кінаха, у вказаному законопроєкті сконцентровані масштабні ризики для економіки України.
На його переконання, законопроєкт № 6013 створює велику загрозу для розвитку України як конкурентоспроможної держави, яка формує свою політику на пріоритеті національних інтересів.
«Ефективність і конкурентоспроможність підприємства залежить не від форми власності чи методів господарювання, а насамперед від ефективного менеджменту та правил гри, які формуються в економіці конкретної держави. Тому сьогодні проєкт № 6013 не має права на життя», — зауважив Анатолій Кінах.
Також, на переконання спікера, реформування юридичних осіб, передбачене цим законопроєктом, в умовах воєнного стану формує ризики різкого зниження спроможності України виробляти власний ресурс. За словами Анатолія Кінаха, той фактор нестабільності, який закладається цим законопроєктом, буде протидіяти покращенню інвестиційного клімату України, і на цьому наголошують міжнародні партнери.
Володимир Устименко, директор Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова Національної академії наук України», член-кореспондент НАН України та НАПрН України, зосередився на питанні логіки, закладеної в основу законопроєкту № 6013 та змін, яких він зазнав до другого читання. Зокрема, спікер прокоментував пропозиції щодо запровадження такого правового інституту, як узуфрукт, та його застосування у публічно-правових відносинах.
«Що пропонується? Надавачем узуфрукту в державному секторі економіки (і взагалі в державному секторі) є Кабінет Міністрів. А от тепер скажіть, будь ласка: чи не потрапляють у залежність від КМУ, від виконавчої влади суди, що на праві узуфрукту отримають приміщення, в яких будуть здійснювати правосуддя, Верховна Рада і всі інші?» — спитав Володимир Устименко, додавши, що дискреційні повноваження щодо припинення безстрокового узуфрукту створюють значні корупційні ризики. А також він прокоментував ризики, з якими зіткнуться суб’єкти господарювання під час переведення безстрокового та безоплатного користування майном у строкове та оплатне.
У своєму виступі Володимир Устименко також окремо наголосив на тому, що закріплення майна на праві узуфрукту призведе до значного погіршення майнового становища Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та підпорядкованих їм наукових установ, а саме створить умови для свавільного та безпідставного вилучення об’єктів їх майнового комплексу та, відповідно, обмеження або позбавлення можливості здійснювати наукову і науково-технічну діяльність. Передача майна на праві узуфрукту державного майна становить пряму загрозу їх існуванню, грубо порушуючи встановлений законом принцип самоврядності академій, що зокрема включає можливість самостійного вирішення науково-організаційних, господарських та інших питань.
Зі свого боку, заступник виконавчого директора Асоціації міст України, директор Аналітичного центру АМУ Ярослав Рабошук зазначив, що Асоціація не підтримала законопроєкт № 6013. Він назвав три пункти, які турбують представників місцевого самоврядування.
По-перше, законопроєкт № 6013 містить пряму заборону створення комунальних підприємств.
По-друге, законопроєкт № 6013 передбачає, що майно територіальних громад має бути передано у власність господарських товариств.
Третьою тезою проти прийняття законопроєкту № 6013 є те, що ним не запропоновано внесення будь-яких змін до Бюджетного кодексу, який, своєю чергою, передбачає, що джерелом доходів місцевих бюджетів є доходи від комунальних підприємств.
Те, що розгляд законопроєкту № 6013 не на часі, підкреслив член комітету НАБУ з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів Арсен Мілютін. Він також окреслив позицію банківської системи, що законопроєкт безпосередньо вплине на діяльність банківського сектору. Наразі банки кредитують комунальну сферу в частині енергонезалежності. Тож, на переконання доповідача, права банківських установ як кредиторів мають бути захищені.
У своєму виступі член правління громадської спілки «Всеукраїнська аграрна рада» Анатолій Артеменко зазначив, що перед територіальними громадами, для яких основним джерелом наповнення бюджету є відрахування від фермерських господарств, теж постають ризики. Це пов’язано з тим, що сьогодні саме комунальні підприємства, яким належать землі, передають їх в оренду сільгоспвиробникам.
Олександр Бондарчук, голова Національної асоціації арбітражних керуючих України, також звернув увагу на певні ризики, пов’язані з ухваленням законопроєкту № 6013 у запропонованій редакції, як для економіки в цілому, так і для сфери банкрутства як одного з найважливіших важелів для забезпечення виконання господарських зобов’язань.
Дискусію продовжив виступ члена Науково-консультативної ради при Верховному Суді Олени Беляневич. Вона проаналізувала наслідки прийняття законопроєкту № 6013 для енергетичної галузі, зокрема імпорту електроенергії з ЄС. Олена Беляневич звернула увагу, що після того як з’явився законопроєкт № 6013, секретаріат Енергетичного співтовариства повідомив українському уряду, що у випадку скасування Господарського кодексу сертифікація національного оператора може бути скасована, оскільки у Співтовариства не буде можливості оцінити, наскільки цей оператор є незалежним від уряду та інших осіб в Україні.
Докладніша інформація про захід доступна за посиланням.