26 листопада 2024 року відбулися перші робочі онлайн-консультації з обговорення проєкту Плану дій ЮНЕСКО для підтримки української наукової екосистеми.
На запрошення керівника Офісу ЮНЕСКО в Україні професора К’яри Децці Бардескі та за дорученням Президента Національної академії наук України академіка Анатолія Загороднього, у консультаціях взяли участь представники НАН України у Керівному комітеті Секретаріату ЮНЕСКО з питань свободи та безпеки науковців Володимир Устименко – член Президії НАН України, член-кореспондент НАН України, директор ДУ «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України», доктор юридичних наук, професор, та Алевтина Санченко – керівник Центру перспективних досліджень і співробітництва з прав людини в сфері економіки та провідний науковий співробітник цього Інституту, кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник.
План дій ЮНЕСКО розробляється відповідно до рекомендацій комплексного дослідженні «Аналіз втрат українського наукового сектору, завданих війною, та їх наслідків» та з урахуванням результатів аналізу становища науковців України, які виконані у 2023-2024 рр. У підготовці цих матеріалів під егідою ЮНЕСКО брали участь фахівці Національної академії наук України, Національного центру «Мала академія наук України» на чолі з його президентом, членом Президії НАН України, академіком НАН України, доктором фізико-математичних наук, професором Станіславом Довгим та української громадської організації «Science at Risk».
Під час консультацій помічником Генерального директора ЮНЕСКО з соціальних і гуманітарних наук Габріелою Рамос, керівником Офісу ЮНЕСКО в Україні професором К’ярою Децці Бардесківисловлено запевнення в готовності планомірно та дієво сприяти зміцненню наукового сектору як наріжного каменю для стійкості та сталого відновлення України. Співробітниками ЮНЕСКО Константіносом Тарарасом та Менаталлах Елсерафі представлено ключові елементи проєкту Плану дій ЮНЕСКО, який розраховано на коротко-, середньо- та довгострокову (5+ років) перспективу та поєднує підходи з реагування на надзвичайні ситуації та стале реагування. Зокрема, проєкт Плану ЮНЕСКО передбачає запровадження інституційної системи «UNESCO 4 Sciences in Ukraine» з робочими групами з питань міжнародної координації і політико-правових питань та Порталом даних у сфері науки України; створення Наукового хабу ЮНЕСКО зі стійкості та відновлення України; забезпечення можливостей для віддаленого доступу українських учених до складного наукового обладнання і дослідної інфраструктури через спеціальну цифрову платформу; запровадження швидко реагуючого механізму надання грантів і надзвичайних стипендій для підтримки засобів до існування постраждалих від війни вчених із пріоритетом підтримки молодих учених і вчених жінок, внутрішньо переміщених учених і вчених з обмеженими можливостями; організацію мережі з психологічної підтримки вчених; STEM навчання для вчителів та учнівської молоді; та ін.
Запропоновані ЮНЕСКО заходи спрямовані на допомогу у виконанні програм Плану відновлення України щодо покращення системи освіти з акцентом на ключові компетенції й інновації та забезпечення ефективної соціальної політики, включно стосовно науковців, які є внутрішньо переміщеними особами та які повертаються до України.
Обмін думками учасників стосувався відповідності проєкту Плану ЮНЕСКО пріоритетам і потребам України, його доопрацювання з метою уточнення і конкретизації, координації подальших дій ЮНЕСКО, Міністерства освіти і науки, Міністерства закордонних справ та інших органів державної влади України, Національного фонду досліджень, Національної академії наук України та неурядових організацій науковців для забезпечення ухвалення Плану Виконавчою радою ЮНЕСКО на 221-й сесії та початку його імплементації.
З коментарями та пропозиціями в консультаціях взяли участь: Ольга Полоцька – виконавчий директор Національного фонду досліджень України, кандидат філологічних наук; Олександра Антонюк – голова Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій, доктор фізико-математичних наук, старший дослідник; співробітники Міністерства освіти і науки України Зоя Петренко та Ірина Красовська; заступник Постійного представника України при ЮНЕСКО Микола Мовчан; начальник відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні», кандидат економічних наук, доцент Ігор Таранов та інші.
Виступ проф. Володимира Устименка, поряд із позитивною оцінкою зусиль ЮНЕСКО та проєкту Плану, зокрема фокусувався на важливості окремої уваги у рамках цього Плану заходам із підтримки життєдіяльності внутрішньо переміщених учених та наукових установ і закладів вищої освіти, розвитку співпраці між українськими й зарубіжними вченими для спільного вивчення та розв’язання проблем, які спричинені війною Російської Федерації проти України та мають негативний вплив не лише на нашу державу, але й у світовому масштабі, як-от наслідки руйнування Каховського водосховища та об’єктів спадщини людства, які знаходяться під захистом ЮНЕСКО.
Співробітники ДУ «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України» долучаться до підготовки письмових рекомендацій до проєкту Плану дій ЮНЕСКО та подальшої поточної роботи Керівного комітету Секретаріату ЮНЕСКО з питань свободи та безпеки науковців.
Консультації організовано та проведено Національним фондом досліджень України, Офісом ЮНЕСКО в Україні, Секретаріатом штаб-квартири ЮНЕСКО за високопрофесійного сприяння дипломатичного корпусу Постійного представництва України при ЮНЕСКО.