Діяльність Інституту у сфері підвищення рівня професійної компетенції державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування із забезпечення відповідального ведення бізнесу у контексті євроінтеграції

10-11 березня та 2-4 квітня 2025 року Державна установа «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України» як суб’єкт надання освітніх послуг у співпраці з Міністерством економіки України та Програмою розвитку ООН вперше в Україні провели очний та дистанційний заходи з навчання державних службовців центральних і місцевих органів виконавчої влади та посадовців органів місцевого самоврядування на тему «Відповідальне ведення бізнесу – впровадження Керівних принципів ООН з питань бізнесу і прав людини, acquis ЄС та ОЕСР в Україні».

Загальна кількість слухачів склала понад 60 осіб – співробітників різних державних установ центрального і місцевого рівнів та органів місцевого самоврядування з різних регіонів України. Оргкомітет прийняв і розглянув понад 1000 зареєстрованих заявок щодо участі.

У ході навчання здійснено «пілотування» проєкту короткострокової програми підвищення кваліфікації зазначених категорій фахівців із цієї тематики, яку планується у встановленому законодавством порядку подати на офіційне погодження до Національного агентства України з питань державної служби вже в цьому році. Впровадження такої типової короткострокової програми сприятиме забезпеченню імплементації міжнародних та європейських правових норм і стандартів з відповідального ведення бізнесу в українську політико-правову систему та правозастосовну практику у контексті підготовки до вступу до Європейського Союзу й Організації економічного співробітництва та розвитку.

Програма навчання дає можливість отримати і поглибити знання про встановлені Керівними принципами ООН з питань бізнесу та прав людини основоположні засади регулювання відносин між особою як носієм прав людини, суб’єктами приватної і публічної економічної діяльності та державою; про їх впровадження в різні сфери соціально-економічних відносин на глобальному та національному рівнях у ході виконання зобов’язань України за конвенціями ООН і МОП, досягнення Цілей сталого розвитку, імплементації та реалізації Глобального договору ООН й міжнародного стандарту ISO 26000, а також норм права Ради Європи, ЄС та ОЕСР.

Основні теми навчальної програми охопили питання обов’язків і зобов’язань держави та її органів і посадових осіб щодо забезпечення і захисту прав людини від їх порушень з боку бізнес-суб’єктів; відповідальності останніх поважати права людини та діяти згідно з вимогами щодо їх дотримання; впливу бізнесу на права людини, інструментів оцінки такого впливу та їх застосування; процедури належної обачності бізнесу щодо прав людини і довкілля та поглибленої належної обачності в умовах війни в Україні; системи державних і недержавних засобів захисту та відновлення порушених бізнесом прав людини; позитивного національного досвіду відповідального ведення бізнесу, ін.

Набуті знання сприятимуть компетентній реалізації низки національних стратегій і планів – Національної стратегії у сфері прав людини, Концепції реалізації державної політики у сфері сприяння розвитку соціально відповідального бізнесу в Україні на період до 2030 р., Національної економічної стратегії на період до 2030 р., Стратегії людського розвитку, Основних засад (стратегії) державної екологічної політики України на період до 2030 р., Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 р., Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 р., Стратегії запровадження підприємствами звітності зі сталого розвитку, Стратегії відновлення, сталого розвитку та цифрової трансформації малого і середнього підприємництва на 2024–2027 рр., Політики НБУ з розвитку сталого фінансування, оновленої Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 рр., а також Плану України для Ukraine Facility, Програми ОЕСР для України, ін.

Пілотування короткострокової програми підвищення кваліфікації відбулося під керівництвом директора Інституту, члена Президії НАН України, члена-кореспондента НАН України, д.ю.н., проф. Володимира Устименка і  менеджерки проєктів з прав людини та доступу до правосуддя ПРООН в Україні Світлани Колишко та за експертного і координаційного сприяння аналітикині ПРООН в Україні Олени Митник. Розробниками та викладачами  навчального курсу стали: співробітники Інституту – керівниця Центру перспективних досліджень і співробітництва з прав людини в сфері економіки Інституту к.ю.н., с.н.с. Алевтина Санченко, д.ю.н., проф. Віталій Олюха, д.ю.н., проф. Ярослав Петруненко, д.ю.н., проф. Богдан Деревянко, посадовиця Міністерства економіки України Марина Купчук та керівниця  ГО Центр «Соціальна Дія», експертка ПРООН в Україні Ірина Федорович.

Заходи проведено за підтримки Уряду Японії у межах проєкту ПРООН  «Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні».