15 травня 2015 року Національний інститут стратегічних досліджень спільно з Дослідницьким центром Словацької асоціації зовнішньої політики за сприяння Міністерства закордонних справ України та Міністерства закордонних та європейських справ Словацької Республіки провели І-й щорічний Українсько-Словацький форум у місті Києві.
Учасниками Форуму стали запрошені представники органів державної влади, експертного середовища, громадських організацій та бізнес-спільнот обох країн та ЗМІ. Також з української сторони були присутні представники високого рівня Адміністрації Президента України, Ради національної безпеки та оборони України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Комітетів Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпеки та з питань національної безпеки та оборони. Інститут економіко-правових досліджень НАН України був представлений участю старшого наукового співробітника відділу проблем міжрегіонального співробітництва Луганської філії Інституту к.е.н. Юлії Рогозян.
Учасниками високого рангу Словацької сторони стали Державний секретар Словацької Республіки, Надзвичайний та Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні, представники Міністерства закордонних та європейських справ Словацької Республіки.
Було визначено, що проведення Українсько-словацьких форумів на щорічній основі започатковано та здійснюватиметься у розвиток домовленостей на рівні міністрів закордонних справ країн Вишеградської четвірки про надання Україні допомоги у проведенні реформ у конкретних сферах в рамках імплементації Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Основною тезою Форуму була впевненість, що саме Словаччина буде основною країною, яка надаватиме допомогу нашій країні в сфері енергетики та енергобезпеки.
Широке обговорення присутніх викликали такі питання:
- оцінка перспектив поглиблення двостороннього співробітництва між Україною та Словаччиною у сфері енергетики (в т.ч. безпеки постачань природного газу, реформування енергетичного сектору та підвищення енергетичної ефективності);
- окреслення форм співробітництва в галузі реформування сектору безпеки;
- визначення пріоритетів надання Словаччиною допомоги Україні в розробці рекомендацій для урядів обох країн.
Україна розраховує на збільшення технологічних можливостей реверсних поставок газу із території Словаччини, і хочеться мати надію, що ця сфера спільних відносин є далеко не останньою між країнами.