17 листопада у Київській школі економіки відбулась відкрита лекція депутата Європейського парламенту Діти Харанзової. Тема лекціі: “Досвід приєднання до ЄС республіки Чехія”. Від Інституту у лекції взяла участь к.ю.н. В.К. Малолітнева.
Пані Харанзова є чеським політиком та дипломатом. Її було обрано до Європейського парламенту у 2014 році і вона є членом Комітету з питань внутрішнього ринку та захисту прав споживачів і заступником члена Комітету з міжнародної торгівлі. До того як пані Харанзова приєдналася до Європейського парламенту, вона брала участь у програмі Phare (фінансовий інструмент Європейського Союзу для допомоги країнам-кандидатам з Центральної та Східної Європи у підготовці до вступу в ЄС) та була зосереджена на реформі державного управління у Чеській республіці. Пані Харанзова також працювала в Міністерстві закордонних справ Чехії у час, коли Чехія приєдналася до ЄС.
На лекції було наголошено на складному процесі адаптації законодавства Чехії до вимог ЄС, адже Чехія, на відміну від деяких попередніх країн-членів ЄС, не мала можливості використати спеціальний засіб (opt out), що дозволяє країні відмовитись від приєднання до тієї чи іншої сфери політики ЄС. Прикладами такого засобу (opt-out) виступають відмова Ірландії та Великобританії приєднуватися до Шенгенської угоди; відмова Данії та Великобританії приєднуватися до економічного і монетарного союзу та ін. За словами Діти Харанзової, не дивлячись на те, що євроскептичні настрої у Чехії поступово зростають, ЄС виступає кращим проектом на континенті, а економічні переваги від ЄС є очевидними. Чехія – експортоорієнтована країна, 80% чеського експорту припадає на інші країни-члени ЄС. Лекція поступово перейшла у жваву дискусію, під час якої учасники змогли поставити питання, які їх цікавили.