У вересні 2000 року Україна серед 189 країн-членів ООН підписала Декларацію Тисячоліття ООН, якою визначено глобальні Цілі Розвитку Тисячоліття (ЦРТ) до 2015 року.
Сформована на глобальному рівні система ЦРТ містить 8 цілей, 21 завдання розвитку та 60 індикаторів для кількісної оцінки прогресу.
Цілі Розвитку Тисячоліття є орієнтирами розвитку на довгострокову перспективу, вони є узагальненими та кількісно вимірюваними.
Цей документ визначив у відповідних розділах цінності та принципи, пріоритетність забезпечення миру, безпеки і роззброєння, заходи щодо соціального розвитку й викорінення бідності, комплекс завдань з охорони нашого навколишнього середовища, цілі захисту прав людини, демократії та належного врядування, захисту уразливих та інші спільні дії задля задоволення особливих потреб народів у боротьбі за мир і зміцнення Організації Об’єднаних націй.
21 жовтня 2014 р. директор Інституту економіко-правових досліджень НАН України – доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України, член-кореспондент НАПрН України Володимир Устименко взяв участь в обговоренні Проекту моніторингової доповіді «Цілі розвитку тисячоліття. Україна. 2014». Обговорення було організовано Інститутом демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України та проводилося у форматі круглого столу, присвяченого оцінці стану досягнення цілей розвитку тисячоліття в Україні.
На початку круглого столу з привітанням учасників круглого столу виступили директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України, академік НАН України Елла Лібанова, а також заступник Координатора системи ООН в Україні, Заступник постійного представника Програми Розвитку ООН в Україні Ініта Пауловіча.
Серед ключових висновків проекту доповіді «ЦРТ. Україна.2014» авторським колективом доповіді було репрезентовано докладну інформацію з таких питань:
- Ціль 1. Подолання бідності.
- Ціль 2. Забезпечення якісної освіти впродовж життя.
- Ціль 3. Забезпечення ґендерної рівності.
- Ціль 4. Зменшення дитячої смертності.
- Ціль 5. Поліпшення здоров’я матерів.
- Ціль 6. Обмеження поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу і започаткування тенденції до скорочення їх масштабів.
- Ціль 7. Сталий розвиток довкілля.
Цілі у сфері людського розвитку, сформульовані у Декларації Тисячоліття ООН, є для пересічних громадян в усьому світі маніфестом розвитку: нагальні, легкодоступні для розуміння завдання, які передбачають чіткі терміни вирішення та піддаються кількісному вимірюванню. При цьому, що є ще більш важливішим, вони обіцяють – за наявності відповідних статистичних даних – забезпечити підзвітність урядів цих країн і міжнародної спільноти загалом.
Під час обговорення доповіді учасники круглого столу зазначили, що Україна впроваджує низку інновацій, які дозволяють говорити про успіхи в дотриманні стандартів Декларації тисячоліття ООН і національної програми «Цілі Розвитку Тисячоліття».
Інформацію підготував:
старший науковий співробітник відділу
проблем модернізації господарського права та законодавства
к.ю.н., с.н.с. І.В. Кременовська