12 грудня 2022 року відбулася Підсумкова науково-практична конференція ІІ-го Всеукраїнського конкурсу наукових робіт здобувачів вищої освіти та молодих вчених «Бізнес і права людини в Україні: проблеми та рішення під час війни та повоєнного відновлення» з нагоди 25-річчя заснування інституції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Конкурс та Конференцію було проведено в рамках проекту Програми розвитку ООН «Належна обачність щодо прав людини в глобальних ланцюгах постачання: впровадження Керівних принципів ООН з питань бізнесу та прав людини для справедливого відновлення» за підтримки Уряду Японії.
Співорганізаторами заходів є Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України (Інститут), Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Програма розвитку ООН в Україні, Офіс аналітики та консультацій з питань сталого розвитку та Український координаційний центр з підвищення правової освіти населення.
Конкурс проведено у партнерстві з Міністерством юстиції України, Міністерством освіти і науки України, Міністерством економіки України, Донецьким науковим центром НАН України та МОН України, Ужгородським національним університетом (Юридичним факультетом), Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України, Ресурсним центром з питань бізнесу і прав людини (Велика Британія), Європейською Бізнес Асоціацією, загальнонаціональною правовою газетою «Юридичний вісник України» та Українською молодіжною правничою асамблеєю.
Під час відкриття Конференції, що відбулося під головуванням Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з соціальних та економічних прав, співголови Організаційного комітету Конкурсу та Конкурсної комісії Олени Колобродової, учасників привітали Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, очільниця команди напрямку «Демократичне врядування» ПРООН в Україні Олена Урсу, Другий Секретар Посольства Японії в Україні Наото Канацу, співголова Організаційного комітету Конкурсу та Конкурсної комісії, Директор Інституту економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України, член Президії НАН України, член-кореспондент НАН України, доктор юридичних наук, професор Володимир Устименко, народний депутат України, Голова підкомітету з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (acquis ЄС), виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, доктор юридичних наук, Заслужений юрист України, член Конкурсної комісії Микола Стефанчук, Заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції, член Конкурсної комісії Валерія Коломієць, Генеральний директор Директорату науки та інновацій Міністерства освіти і науки України Ігор Таранов, заступниця директора департаменту інвестицій – начальниця відділу міжнародного інвестиційного співробітництва та сприяння розвитку соціально відповідального бізнесу Міністерства економіки України Олена Рябцева.
У привітальному зверненні до учасників Конкурсу Дмитро Лубінець наголосив на важливості ініціатив із підвищення обізнаності та поглибленні знань молоді у питаннях бізнесу і прав людини, підкреслив актуальність наукових розробок у цій сфері на благо стійкості та процвітання України. Він відзначив вагому роль Інституту економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України в цій справі та нагородив Інститут Подякою.
Зі свого боку Володимир Устименко від імені колективу Інституту вручив Подяки Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини та Програмі розвитку ООН в Україні за плідне співробітництво та підтримку науково-практичних розробок щодо захисту прав людини в сфері бізнесу.
Одинадцять переможців-дипломантів Конкурсу та вісім їх наукових керівників були відзначені та нагороджені очільниками співорганізаторів Конкурсу – Володимиром Устименком, Оленою Урсу та Оленою Колобродовою.
За Програмою конференції (завантажити), під головуванням Володимира Устименка відбулася дискусійна панель експертів на тему «Обмеження прав людини на час воєнного стану, виклики для управління, економіки та екології в Україні: поточні та перспективні рішення в світлі Керівних принципів ООН з питань бізнесу і прав людини». В науковій дискусії взяли участь відомі українські вчені та практикуючі фахівці – члени Конкурсної комісії: завідувачка кафедри економічного права та економічного судочинства Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор юридичних наук, професор Вікторія Резнікова; завідувач кафедри господарського права юридичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет», кандидат юридичних наук, доцент Вадим Рошканюк; директорка Луганської філії Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова Національної академії наук України», доктор економічних наук, професор, Заслужений економіст України Інна Заблодська; професор кафедри публічного управління і проєктного менеджменту Університету менеджменту освіти, доктор наук з державного управління, професор Ія Дегтярьова; керівниця Центру перспективних досліджень і співробітництва з прав людини в сфері економіки, провідний науковий співробітник Інституту, кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Алевтина Санченко; голова правління Центру «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності», сертифікована експертка з КСВ Марина Саприкіна; менеджерка Комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації Ольга Бойко.
Під час тематичної панелі «Наукові пошуки щодо прав людини у сфері бізнесу в українських реаліях війни та повоєнного відновлення», що модерувалася Алевтиною Санченко, переможці Конкурсу творчо та переконливо презентували результати своїх конкурсних досліджень. Виступали переможці у номінації «Кращі наукові роботи молодих вчених» кандидат економічних наук, доцент Міжрегіональної академії управління персоналом Юлія Мазур (Диплом І ступеня) (завантажити презентацію) та кандидат географічних наук, доцент кафедри глобальної економіки Національного університету біоресурсів і природокористування України Юлія Перегуда (Диплом ІІ ступеня) (завантажити презентацію) та переможці у номінації у номінації «Кращі наукові роботи здобувачів вищої освіти» Діана Ярова, здобувачка вищої освіти за спеціальністю «Право» Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Тетяна Кривенька, здобувачка вищої освіти за спеціальністю «Соціальне забезпечення» Вінницького торговельно-економічного університету Державного торговельно-економічного університету (завантажити презентацію); Яна Бурлака, здобувачка вищої освіти за спеціальністю «Туристичний менеджмент» Державного торговельно-економічного університету (завантажити презентацію); Наталія Баліцька, здобувачка вищої освіти за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування» Білоцерківського національного аграрного університету (завантажити презентацію); Дар’я Заїка, аспірантка кафедри трудового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (завантажити презентацію); Діана Харчук, здобувачка вищої освіти за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування» Вінницького торговельно-економічного університету Державного торговельно-економічного університету (завантажити презентацію). До презентацій переможців долучився з виступом керівник декількох наукових робіт, що брали участь в Конкурсі, Сергій Хлопяк, кандидат економічних наук, доцент кафедри туризму та рекреації Державного торговельно-економічного університету.
Усіма науковцями та експертами відзначено загальний високий рівень підготовки конкурсних робіт, їх різноманітну тематику та охоплене ними широке коло проблем, значущість досліджень для вироблення практико-орієнтованих пропозицій та рекомендацій, що мають перспективу впровадження в діяльність органів державної влади, суб’єктів господарювання та правозахисників.
Дмитро Лубінець і Володимир Устименко висловилися за продовження традиції проведення у співпраці з ПРООН в Україні щорічних Конкурсів наукових робіт здобувачів вищої освіти та молодих вчених, присвячених вивченню питань у сфері бізнесу та прав людини.
Від імені Київського відділення Союзу юристів України, академік Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України Олег Зайчук підтримав цю ініціативу, привітав переможців Конкурсу
та висловив намір долучитися до їх заохочень у співпраці з загальнонаціональною правовою газетою «Юридичний вісник України», шеф-редактором якої є доктор юридичних наук, професор Академії адвокатури України Віктор Ковальський.
Після Конференції дипломи переможців, подяки науковим керівникам і найбільш активним в Конкурсі закладам вищої освіти, відзнаки від Оргкомітету та грамоти від Інституту успішним учасникам Конкурсу, сертифікати всім учасникам направлятимуться поштою на адреси, надані Оргкомітету (ел. пошта: contest.bhr.ua@gmail.com).
Попереду – видання Збірника матеріалів за результатами Конкурсу, до якого увійдуть наукові роботи переможців та відібрані наукові роботи успішних учасників, статті та тези науковців та експертів-практиків.
Вітаємо переможців, їх наукових керівників та всіх учасників Конкурсу!
Дякуємо членам Конкурсної комісії та організаціям-партнерам!
Бажаємо всім перемоги та миру, наснаги та натхнення
у майбутніх наукових пошуках та щоденній творчій роботі!