27 листопада 2024 року відбувся підсумковий захід поточного етапу Проєкту Ради Європи «Посилення соціального захисту в Україні» (керівник Остапа І.), який виконувався з січня 2023 року в межах Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та відбудова» на 2023-2026 роки (Голова Офісу ради Європи в України М. Янчак).
Проєкт спрямовувався на підвищення рівня соціальних прав та соціального захисту населення України, що потерпає від наслідків війни, зокрема найбільш вразливих груп. З цією метою діяльність Проєкту провадилася у двох основних напрямах: 1) приведення політики та законодавства України щодо соціальних прав у відповідність до європейських стандартів і норм європейського права, зокрема Європейської соціальної хартії (переглянутої) (ЄСХ(п)) та практики Європейського комітету з соціальних прав, 2) підвищення спроможності органів влади та інших зацікавлених сторін забезпечувати реалізацію гарантій соціальних прав та просувати соціальні права, передусім осіб із уразливих груп населення.
Підсумковий захід відбувся за широкою офлайн та онлайн участю представників центральних органів виконавчої влади України, державних установ і організацій, експертного середовища та інститутів громадянського суспільства. Державну установу «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України» на цьому заході представила Алевтина Санченко, канд. юр. наук, ст. наук. співр., керівник Центру перспективних досліджень і співробітництва з прав людини в сфері економіки, провідний науковий співробітник відділу проблем модернізації господарського права та законодавства, національний консультант цього Проєкту Ради Європи.
Під час заходу обговорювалися результати підтримки Проєктом реформ у сфері соціальних прав в України, зокрема у контексті запровадження нової моделі соціальної політики, розвитку соціальних послуг та реформування соціальних виплат, впровадження стратегії безбар̓єрності, моніторингу дотримання соціально-економічних прав людини. Їх представили Голова Комітету Верховної Ради України Третьякова Г., Міністр соціальної політики України Жолнович О., Перший заступник міністра Марчак Д., Заступник міністра Токарева У., радниця міністра Соколовська Ю., Голова касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду Смокович М., Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Лубінець Д. та Представник Уповноваженого з соціальних та економічних прав Колобродова О., радниця – Уповноважена Президента України з питань безбар̓єрності Ломакіна Т., ін. Питання здійснення реформ у сфері праці та соціального діалогу в України висвітили директор департаменту праці Міністерства економіки України Гнатюк О., Перший заступник голови Національної служби посередництва та примирення Запара С. та ін. Серед іншого йшлося про хід розроблення нового Трудового кодексу України та Соціального кодексу України, низки законопроектів, спрямованих на реалізацію ЄСХ(п), зокрема й передбаченого нею права на колективні скарги, та виконання вимог у рамках переговорного процесу на шляху до вступу до ЄС. Про просування стандартів ЄСХ(п) у навчальній та інформаційній сферах повідомили представниця Національної школи суддів канд. юр. наук Фулей Т., завідувач кафедри господарського права Ужгородського національного університету канд. юр. наук, доцент Рошканюк В., національний консультант Проєкту Кучерук С.
Співробітники ДУ «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України» долучилися до реалізації цього Проєкту шляхом просування ЄСХ(п) у рамках проведення у 2023 році ІІІ-го Всеукраїнського конкурсу наукових робіт здобувачів вищої освіти та молодих учених, роботи в Експертній раді при Представнику Уповноваженого з соціальних та економічних прав, що підтримувалася Проєктом, зокрема й у розробці пропозицій до урядового проєкту Трудового кодексу України, участі у навчальному семінарі з питань застосування Європейської соціальної хартії, що відбувся восени 2023 р. в м. Краків (Польща), розроблення матеріалів для навчальної дисципліни «Правова інтроспектива у забезпечення соціально-економічних прав людини в господарській діяльності крізь призму Європейської соціальної хартії» у рамках освітньо-професійної програми «Право» для здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії.
Усі представники установ-бенефіціарів Проєкту підкреслили вагомість внеску Ради Європи у зміцнення захисту соціальних прав в Україні та важливість спільного продовження суспільно значущої діяльності в рамках наступного етапу роботи у цьому напрямі.