У науковому журналі «Право України» опубліковано статтю доктора юридичних наук, професора, завідувачки сектором Інституту економіко-правових досліджень НАН України Зельдіної О.Р. та кандидата юридичних наук, судді Київського апеляційного адміністративного суду Хрімлі О.Г. «Поняття та напрями модернізації законодавства про судовий захист прав суб’єктів підприємництва» (Право України. – 2015. – № 8. – С. 120–128).
У цій статті на підставі аналізу законодавства України, наукової літератури вивчено та розглянуто існуючі проблеми в цієї сфері та запропоновано напрями модернізації законодавства про судовий захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва.
В умовах інтеграції України до європейського правового та економічного простору, гармонізації законодавства України до вимог норм Європейського товариства з’являється необхідність підвищення ефективності організації регулювання відносин у сфері судового захисту прав та законних інтересів суб’єктів підприємництва.
Одним з суттєвих ризиків підприємницької діяльності є ризик порушення прав та законних інтересів підприємця, в зв’язку з чим є дуже важливим вміння суб’єкта господарювання їх належним чином захищати. З огляду на це, однаково важливе значення має як реальне здійснення підприємцями своїх прав та виконання обов’язків, так і забезпечення здійснення наданих законодавством можливостей відносно припинення порушення прав, їхнього поновлення, компенсації збитків, викликаних їхнім порушенням тощо. Необхідним для підприємців є також правильний вибір оптимального засобу захисту порушеного права, який зможе реально вплинути на стабільність та надійність їхнього положення. Одним з таких засобів, що використовується підприємцями у випадку порушення чи оспорювання їхніх прав, є право на звернення за судовим захистом. Проблема забезпечення судового захисту прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва нині набула особливої значимості у зв’язку з тим, що судова реформа, яка активно впроваджується в Україні, значною мірою змінила господарське судочинство, породивши низку спорів та неузгодженостей.
У статті Зельдіної О.Р. та Хрімлі О.Г. визначається, що метою модернізації законодавства про судовий захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва є підвищення ефективності матеріальних і процесуальних норм права у цій сфері.
На основі проведеного аналізу чинного законодавства та наукової літератури про судовий захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва авторами запропоновано під модернізацією законодавства про судовий захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва розуміти сукупність заходів, направлених на підвищення ефективності норм права про судовий захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва з урахуванням нових умов розвитку економіки.
Авторами публікації виділено наступні напрями модернізації законодавства про судовий захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва:
- Забезпечення стабільності матеріальних і процесуальних норм права про судовий захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва. Для вирішення цього питання доцільно встановити відповідальність для суб’єктів законотворчості, які порушують принцип стабільності законодавства.
- Виключення суперечності, невідповідності один одному норм права про судовий захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва.
- Забезпечення розумного балансу публічних і приватних інтересів у процесі встановлення матеріальних і процесуальних норм права про судовий захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва.
- Забезпечення оптимального співвідношення законів і підзаконних нормативно-правових актів.
- Використання «пакетного» принципу» підготовки нормативно-правових актів при одночасному зменшенні кількості норм відсилань у самих нормативно-правових актах. Доцільно скоротити до мінімуму кількість відсильних норм права, що дозволить їх якіснішому застосуванню на практиці.
- Ухвалення реальних, а не декларативних норм права, що гарантують виконання судового рішення про захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва. Відсутність дієвого механізму виконання судового рішення не дозволяє його правильно і своєчасно застосовувати на практиці і в результаті робить нікчемними, такими, що не мають практичної реалізації, норми права про судовий захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва.
- Координація і зближення національного законодавства України про судовий захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва із законодавством країн ЄС з урахуванням специфіки розвитку підприємництва України, а також особливостей сучасного етапу функціонування економіки України.
Основним висновком статті стало те, що практична реалізація запропонованих напрямів модернізації законодавства про судовий захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва дозволить ефективно вирішувати існуючи проблеми і реально, а не декларативно захищати права суб’єктів підприємництва в судових інстанціях.