23 грудня 2015 року на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 11.170.02 в Інституті економіко-правових досліджень НАН України відбувся захист дисертації Никитченко Наталії Валеріївни на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за темою: «ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ДЕРЖАВНОГО КОНТРОЛЮ У СФЕРІ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ» зі спеціальності 12.00.04 – господарське право, господарсько-процесуальне право.
Під час свого виступу Наталія Валеріївна зазначила, що державний контроль є невід’ємною складовою сучасної системи господарювання, побудованої на засадах суспільного виробництва. Як функція державної влади він необхідний сучасному суспільству для виявлення конфлікту приватних і публічних інтересів, розв’язання протиріч і забезпечення збалансованого суспільного розвитку. Разом з тим, у розвитку суспільних відносин час від часу відбуваються зміни, які вимагають відповідного удосконалення контрольних механізмів, відкриваються нові можливості для вирішення завдання ефективного виконання державою цієї функції в інтересах всього суспільства.
Після переходу до ринкових умов господарювання Україна обрала напрям на побудову соціально орієнтованої економіки, що отримало закріплення в Конституції України. Разом з тим, незважаючи на вжиті кроки, система контролю, яка існує на сьогоднішній день, свідчить про те, що ефективної концепції державного контролю у нових умовах все ще не сформувалося. За останні роки контроль в Україні багато в чому втратив свою цінність. Використання контрольних заходів як засобу політичної боротьби, відстоювання незрозумілих інтересів призвело до того, що контроль перестав виконувати ту основну функцію, для якої він був створений – організація господарської діяльності і підвищення ефективності господарювання.
У Законі України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877 зроблено спробу закріпити основні принципи та врегулювати порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб, права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання. Проте по суті у ньому прописано порядок інспектування діяльності суб’єктів господарювання, яке є підвидом державного контролю у сфері господарювання і відображає лише його частину. Відповідно зведення контролю до спостереження за дотриманням суб’єктами господарювання технічних норм спотворює зміст його організаційно-господарської природи, яка насамперед ставить за мету не покарання порушників, а забезпечення ефективності економіки в цілому.
Науковий консультант:
Мамутов Валентин Карлович, доктор юридичних наук, професор, академік НАН України, радник при дирекції Інституту економіко-правових досліджень НАН України
Офіційні опоненти:
Подцерковний Олег Петрович, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАПрН України, завідувач кафедри господарського права і процесу Національного університету «Одеська юридична академія» МОН України (м. Одеса).
Гуржій Тарас Олександрович, доктор юридичних наук, старший науковий співробітник, завідувач кафедри комерційного права Київського національного торгово-економічного університету МОН України (м. Київ).
Деревянко Богдан Володимирович, доктор юридичних наук, доцент, професор кафедри цивільно-правових дисциплін та банківського права ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України» (м. Суми).
Дисертацію присвячено розробці адекватних сучасним умовам концептуальних положень теоретичного та науково-практичного характеру та на їх основі пропозицій щодо вдосконалення правового регулювання державного контролю у сфері господарської діяльності, направлених на розбудову правової держави та соціально орієнтованої економіки. У роботі визначено місце і роль державного контролю у забезпеченні суспільного господарського порядку, надано правову аргументацію застосовування до відносин державного контролю у сфері господарювання концепції публічних послуг. Удосконалено принципи державного контролю у сфері господарської діяльності, виявлено господарсько-правову природу та сформульовано його поняття. Обґрунтовано пропозиції щодо повноважень і відповідальності органів державного контролю. Проаналізовано правове положення суб’єктів господарювання у відносинах з органами державного контролю, аргументовано їх право вимагати укладення організаційно-господарських договорів з органами державного контролю та інші пропозиції до законодавства. Досліджено право на захист та способи захисту прав та інтересів учасників відносин державного контролю у сфері господарської діяльності, обґрунтовано пропозиції щодо шляхів його удосконалення. Проаналізовано фактори, які негативно впливають на захист інтересів держави у контрольних правовідносинах із суб’єктами господарювання. Обґрунтовано розширення законодавчих гарантій прав суб’єктів господарювання у відносинах з органами державного контролю. Досліджено зарубіжний досвід, виявлено сучасні моделі та основні напрями удосконалення правового регулювання державного контролю у сфері господарської діяльності за кордоном. Обґрунтовано основні напрями удосконалення правового регулювання державного контролю у сфері господарської діяльності в Україні.