Щороку 10 листопада на всій планеті відзначається Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development) під егідою ЮНЕСКО з метою підвищити усвідомлення в усьому світі користі науки та відновлення національних і міжнародних зобов’язань в галузі науки за мир і розвиток, а також підкреслити відповідальне використання науки на благо суспільства.
На одній із Всесвітніх наукових конференцій, що проходила в Будапешті в 1999 році, була висловлена ідея про необхідність поглиблення взаємодії між наукою і суспільством. У зв’язку з цим ЮНЕСКО офіційно заснувала Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку, проголосивши його на загальній конференції в 2001 році. А вже наступного, 2002 року, свято було вперше відзначено на глобальному рівні і відтоді широко відзначається в усьому світі. У цей день проводиться цілий ряд різноманітних заходів спрямованих як на роботу з науковими колективами, так і на тісну взаємодію з урядовими організаціями, метою яких виступає широке поширення знань у справі розвитку та встановлення миру на землі для всіх верств суспільства.
Долучаючись до міжнародної ініціативи Всесвітнього дня науки, хотілося б зазначити, що Інститут економіко-правових досліджень НАН України докладає значні зусилля, які спрямовані на відновлення та розбудову миру в Україні шляхом розробки та подання пропозицій до відповідних органів влади, зокрема до Верховної Ради України. Колектив вчених Інституту брав активну участь у підготовці Національної допововіді “Політика інтеграції українського суспільства в контексті викликів та загроз подій на Донбасі”, а також аналітичної доповіді до Щорічного Послання Президента України до Верховної Ради України «Про внутрішнє та зовнішнє становище України в 2016 році». Інститутом активно досліджуються проблеми створення умов для повноцінної інтеграції внутрішньо переміщених осіб в Україні, зокрема правові важелі активізації їхньої підприємницької діяльності. Директора Інституту В.А. Устименка наказом Міністра Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України було включено до складу робочої групи з питань підготовки проектів законів та підзаконних актів щодо вдосконалення національного законодавства України стосовно захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб.
Користуючись нагодою, вітаємо зі святом усіх науковців! Зичимо нових творчих відкриттів заради миру і процвітання нашої незалежної України!