03 грудня 2019 р. у Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за підтримки Центру перспективних досліджень і співробітництва з прав людини у сфері економіки Інституту економіко-правових досліджень НАН України та Ресурсного центру з питань бізнесу та прав людини (Велика Британія) у межах реалізації міжнародного проекту «Просування поваги прав людини в сфері бізнесу в контексті імплементації Цілей сталого розвитку» відбулися Експертні консультації високого рівня.
Експертні консультації стали платформою для обговорення проблем дотримання та захисту прав людини у сфері бізнесу в контексті імплементації Україною відповідних Керівних принципів ООН для досягнення Цілей сталого розвитку.
З вітальним словом виступили Представник Уповноваженого Верховної Ради України з дотримання соціальних та економічних прав О.А. Степаненко, керівниця групи з прав людини, координаторка проекту «Права людини для України» (HR4U) Програми розвитку ООН в Україні С.Ю. Колишко та директор Інституту економіко-правових досліджень НАН України, чл.-кор. НАН України В.А. Устименко, який наголосив на важливості людиноцентричної парадигми сучасної економіки як умови сталого розвитку суспільства.
Експертні консультації проходили у формі модерованої дискусії у межах трьох сесій, які охоплювали всі три засади Керівних принципів ООН з питань бізнесу та прав людини, і у яких взяли участь представники центральних органів виконавчої влади, підприємницького середовища, професійних спілок, національних та міжнародних правозахисних організацій, суддів і науковців. Активну участь у дискусіях взяли співробітники Інституту економіко-правових досліджень НАН України (ІЕПД НАН України) шляхом представлення результатів своїх досліджень з питань просування поваги прав людини в сфері бізнесу в контексті імплементації Цілей сталого розвитку.
Під час першої сесії, модератором якої виступила Представник Уповноваженого Верховної Ради України з дотримання соціальних та економічних прав О.А. Степаненко, учасники у своїх доповідях наголосили на деяких аспектах обов’язку держави захищати права людини у сфері бізнесу. Учений секретар ІЕПД НАН України, к.ю.н. В.К. Малолітнева під час свого виступу вказала на потенційну роль держави у захисті прав людини шляхом здійснення соціально відповідальних публічних закупівель.
Друга сесія, яка була присвячена корпоративній відповідальності бізнесу поважати права людини, проходила під головуванням Керівниці Центру «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» М.А. Саприкіної. У межах даної сесії з доповіддю виступила к.ю.н., с.н.с. відділу ІЕПД НАН України А.В. Токунова, яка наголосила на важливості та ролі гендерної рівності у досягненні Цілей сталого розвитку.
Третя сесія, модератором якої була керівниця Центру перспективних досліджень і співробітництва з прав людини у сфері економіки ІЕПД НАН України, к.ю.н., с.н.с. відділу ІЕПД НАН України А.Є. Санченко, охоплювала питання доступу до засобів захисту прав. З доповіддю виступив заступник Голови Деснянського районного суду м. Чернігова, д.ю.н., с.н.с. відділу ІЕПД НАН України В.О. Коверзнев, у якій висвітлив проблеми та пропозиції, спрямовані на покращення доступу до суду та ефективності судового захисту прав людини в Україні. Також результати досліджень щодо ролі захисту прав споживачів у досягненні Цілей сталого розвитку розкрив провідний економіст відділу ІЕПД НАН України А.І. Лига.
Учасники експертних консультацій підтримали ініціативу організаторів щодо створення під егідою Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Міжсекторальної платформи експертів із залученням представників усіх стейкхолдерів для цілеспрямованої взаємодії щодо впровадження в різні галузі діяльності держави, бізнесу та суспільства сучасних норм і правил забезпечення, поваги та захисту прав людини в економічній діяльності.